Fii Sanatos


Ziua Mondială a Diabetului

20/10/17 (3014 vizualizari)

Ziua Mondială a Diabetului (World Diabetes Day) a fost introdusă în anul 1991 de către Federaţia Internaţională a Diabetului (International Diabetes Federation) şi Organizaţia Mondială a Sănătăţii (World Health Organization) din cauza progresării numărului de pacienţi cu diabet în lume.

În ianuarie 1922 un tînăr om de ştiinţă, canadianul Frederick Banting pentru prima dată în istorie a salvat viaţa unui băiat de 14 ani, care suferea de o formă gravă de diabet zaharat juvenil, administrîndu-i insulină. În loc să primească patent pentru insulină şi să devină imediat bogat, Banting transmite acest drept Universităţii din Toronto. Astfel dreptul de producere a insulinei a trecut la Consiliul Canadian pentru Cercetări Ştiinţifice, şi la sfîrşitul anului 1922 un preparat nou a apărut pe piaţa farmaceutică.

Din anul 2007 Ziua Mondială a Diabetului se petrece sub egida ONU. A fost selectată ziua de 14 noiembrie, pentru a memoriza numele lui Frederick Banting, care s-a născut la 14 noiembrie 1891. Invenţia lui F.Banting şi colegilor săi Charles Best a salvat milioane de vieţi. Şi chiar dacă diabetul zaharat pînă în prezent este incurabil, el totuşi poate fi ţinut sub control.

În 1923, pentru această descoperire, lui F.Banting i s-a oferit Premiul Nobel.

Campania anilor 2014-2016 decurge sub genericul ”Viața sănătoasă și diabetul”.

Tema anului 2014 este ”Alimentația sănătoasă începe cu micul dejun”


Evenimente 2014

14 noiembrie 2014 - Simpozion pentru pacienţi organizat de Societatea Medicilor Endocrinologi din Republica Moldova „Regimul alimentar în tratamentul obezităţii" - incinta Spitalului Clinic Republican - 14.00-15.00 - Gheorghe Caradja, dr.şt.med. conferenţiar universitar, catedra Endocrinologie USMF „Nicolae Testemiţanu"

14 noiembrie 2014 - verificarea gratuită a nivelului glicemiei - în farmaciile din R Moldova. Fiți cu noi pe facebook:

14 noiembrie 2014 - Centrul de Sănătate Publică din Chişinău invită toţi doritorii pentru determinarea și monitorizarea nivelului de glicemie în sînge – lucru care poate depista la timp diabetul zaharat. Acțiunea va avea loc în zilele de 13 și 14 noiembrie în incinta CSP Chișinău. Totodată, activătăți asemănătoare, cu participarea acelorași parteneri, vor avea loc la companii ca „Franzeluța”, „Vitanta”, „Bucuria” și 3 filiale din rețeaua de magazine „Nr 1”.